Lista aktualności Lista aktualności

Młodzież z Kętrzyna i Wesel w Wilczym Szańcu

Nieprzerwalnie, od 1992 roku, kętrzyńskie I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego prowadzi wymianę młodzieży z partnerskim miastem z Niemiec – Wesel.

 Każdego roku polska młodzież jesienią odwiedza Niemcy, a wiosną gości swoich rówieśników w Polsce. Podczas wymiany młodzi ludzie z obu krajów poznają historię, kulturę, tradycje i język drugiej strony. Bogaty program pobytu gości z Niemiec na Warmii i Mazurach od kilku lat zawiera również wizytę w Wilczym Szańcu. Działający w byłej głównej kwaterze Hitlera Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy Szaniec" Nadleśnictwa Srokowo, również w tym roku zaprosił uczestników wymiany do odwiedzenia terenu kwatery.

30 maja 2019r. ponad dwudziestoosobowa grupa młodzieży wraz ze swoimi opiekunami pojawiła się w Wilczym Szańcu. Goście z Polski i Niemiec przez ponad dwie godziny zwiedzali teren kwatery wraz z przewodnikiem. Zapoznali się z historią budowy obiektu, przeznaczeniem najważniejszych budowli w strefie I, przebiegiem zamachu na Hitlera oraz wystawami stałymi. Młodzież miała możliwość przeżyć żywą lekcję historii, nieco odmienną w formie od tych, które na co dzień ma w szkole. Warto zaznaczyć, że zarówno uczniowie z Kętrzyna i Wesel podkreślali, że wizyta w dawnej kwaterze głównej Adolfa Hitlera umożliwiła im lepsze zrozumienie zagmatwanej przeszłości obu narodów.