Lista aktualności Lista aktualności

Młodzież z Wesel

Dnia 31 maja 2018r. w Ośrodku Edukacji Historyczno – Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” gościliśmy grupę młodzieży niemieckiej z Wesel oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego z Kętrzyna.

Był to pierwszy punkt wizyty uczniów w ramach wymiany polsko – niemieckiej. Jest to najdłuższa polska wymiana między szkołami. Trwa nieprzerwanie prawie 30 lat.
Wizyta rozpoczęła się w kinie, gdzie goście obejrzeli krótki film o historii „Szańca”. Następnie pan nadleśniczy Zenon Piotrowicz oficjalnie podziękował za makietę wykonaną przez uczniów „starego ogólniaka” pod czujnym okiem pani Małgorzaty Fiedorowicz i pana Jarosława Gresika. Pan nadleśniczy wspomniał, że dzieło młodzieży jest zaczątkiem ekspozycji przygotowywanej w ośrodku. Młodzież została oprowadzona po „Wilczym Szańcu”. Nieocenionym przewodnikiem okazał się pan Jarek, a niezastąpionym tłumaczem pan Darek Cudziło.
W czasie zwiedzania uczniowie mieli okazję zapoznać się historią powstawania Byłej Wojennej Kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec”, dowiedzieli się o rozkazach, które zapadały w gierłoskich lasach, obejrzeli wystawę fotograficzną związaną z okrucieństwem II wojny światowej. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiło działo przeciwpancerne „Hetzer” nazwane przez pomysłodawców wystawy „Chwat” dla upamiętnienia powstańców warszawskich, którzy w czasie starć sierpniowych w 1944 roku zdobyli bliźniaczo podobny pojazd i nadali mu właśnie takie imię.
Młodzi ludzie byli pod wrażeniem tego miejsca. Na pożegnanie powiedzieli, że cudowne było obcowanie z przyrodą i wstrząsające odkrycie historii wcale nie tak odległej. Stwierdzili, że czas pokazuje, iż należy być wdzięcznym za wszystkich trudnych ludzi w życiu, gdyż oni sprawiają , że wiemy, kim nie powinniśmy być.