Lista aktualności Lista aktualności

Noc Sów za nami

W Ośrodku Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” w piątek odbyła się ogólnopolska akcja Noc Sów 2018. Wydarzenie to zainicjowało oraz koordynuje od kilku lat Stowarzyszenie Ptaki Polskie . Akcja ma na celu poznanie tych ciekawych ptaków. Sowy są ptakami bardzo skrytymi i tym samym bardzo ciekawymi. Pod względem bytowania możemy je podzielić na sowy zamieszkujące nasze lasy oraz siedliska związane z człowiekiem.

Wieczorem w piątek pracownicy Nadleśnictwa Srokowo spotkali się z kilkudziesięcioro osobową grupą dzieci i młodzieży. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie szkół podstawowych z: Sątoczna, Łankiejm i Srokowa. Spotkanie zaczęliśmy od wstępu teoretycznego, obejmującego: poznanie biologii poszczególnych sów, naukę rozpoznawania głosów oraz obejrzeliśmy krótki film o sowach. Po części teoretycznej wyszliśmy na ścieżki historyczne Wilczego Szańca celem nasłuchiwania sów w terenie. Spacer  w nocy wśród ruin Kwatery Hitlera był najbardziej ekscytującym momentem piątkowego spotkania. Po krótkim marszu zatrzymaliśmy się w pobliżu największego schronu, wyłączyliśmy latarki i nasłuchiwaliśmy. Początkowo było cicho, księżyc pięknie oświetlał zmarznięty las. Po chwili rozpoczęło się nieśmiałe pohukiwanie puszczyka zwyczajnego, stopniowo jego głos stawał się bardziej donośny. Mieliśmy dużo szczęścia, że udało nam się usłyszeć sowę.

Po sowim koncercie oraz krótkiej pogadance na temat nietoperzy zamieszkujących piwnice i schrony w Wilczym Szańcu udaliśmy się na pole biwakowe, aby ogrzać się przy ognisku i napić gorącej herbaty przygotowanej przez pracowników Wilczego Szańca.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni i od razu zgłosili swój akces w kolejnej edycji Nocy Sów.

Do zobaczenia za rok, huuuuu huuuuu.