Lista aktualności Lista aktualności

Rekonstrukcja

Cześć i chwała bohaterom – leśnicy złożyli hołd powstańcom warszawskim

5 sierpnia 2018 w Ośrodku Edukacji Historyczno - Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” mało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż, grupy rekonstrukcyjne: GRH 9PSK - Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych, GH Ostpreussen oraz miejscowy posiadacz pojazdów wojennych Jarosław Sztabiński przedstawiły zwiedzającym „żywą” lekcję historii. Profesjonalizm rekonstruktorów przeszedł wszelkie oczekiwania.

    Organizatorzy (Nadleśnictwo Srokowo) zadbali o każdy szczegół przedsięwzięcia: od punktu medycznego, przez wystawy, dioramy, projekcje kinowe, aż po oprawę muzyczną i lektorską.
Zrekonstruowano jedną z potyczek grupy „Kampinos” z Niemcami. Nie tylko o wielkich bitwach można mówić patetycznymi słowami. Te mniejsze, które również miały swój udział w zwycięstwie, należy otoczyć pamięcią potomnych. Współczesność sprawiła psikusa historii. Bo, o ironio, to w „Wilczym Szańcu” zapadały bolesne decyzje III Rzeszy względem Polski i Europy. A dzisiaj tu triumfowała polska flaga i pieśni partyzanckie.

 

    Obraz wydarzeń, nie był wiernym odtworzeniem tego, co miało miejsce, a jedynie połączeniem faktów historycznych z fikcją. Rekonstrukcja stała się hołdem złożonym cywilnej ludności i partyzantom z grupy „Kampinos”. Póki trwa pamięć, oni są wciąż żywi.
Trzy seanse obejrzało kilka tysięcy zwiedzających.

fot. Jarosław Olejnik